Pedagog szkolny, Logopeda, Psycholog

Ważne dokumenty pedagogiczne (dla rodziców i opekunów)

Prezentacja dla rodziców ukierunkowana na wspieranie uczniów przeżywających trudności po doświadczeniach związanych z sytuacją pandemiczną. Specjaliści w Poradni pełnią dyżur telefoniczny - pod numerem 797138683 można uzyskać informacje, porady i wsparcie.

Poradnia_prezentacja.pptx

Dzieciecy_telefon_zaufania_rzecznika_praw_dziecka_(1).pdf

MEN-i-GIS_Informacja-na-temat-zagrozen-dotyczacych-e-papierosow.pdf

Sposoby-na-smutek.pdf

Sposoby-na-stres.pdf

sposoby-na-zlosc.pdf

sposoby-na-lek.pdf

Nagrody_i_kary_w_procesie_wychowania.docx

Oto przykład zabawy z dzieckiem. Dziecko może ćwiczyć motorykę małą i jednocześnie wykonywać proste ruchy języka:

Języczek malarzem.

Języczek postanowił zostać malarzem. Otworzył okno, wyjrzał przez nie i zobaczył, że pięknie świeci słońce (otwieramy szeroko usta, wysuwamy język na brodę i chowamy go).Postanowił dziś malować. Nieśmiało namalował kropeczkę w lewym, potem w prawym kąciku ust (usta szeroko otwarte). Bardzo mu się podobały, następnie namalował kropeczkę na górnej, potem na dolnej wardze. Odpoczął chwilkę i powtórzył to samo innymi kolorami. Kropeczki były gotowe i nasz malarz zamaszystym ruchem malował linie na górnej, potem na dolnej wardze (oblizywanie górnej i dolnej wargi). Zmienił kolory i podobne linie namalował na górnych i dolnych zębach (oblizywanie górnych i dolnych zębów). Przyjrzał się i po namyśle narysował na każdym ząbku jeszcze kropeczkę (liczenie górnych, potem dolnych zębów). Wypychając prawy, potem lewy policzek namalował kolorowe kółeczka. Po chwili wrócił do linii malując podniebienie (usta szeroko otwarte). Zadowolony ze swojej pracy wyczyścił pędzel (szybkie ruchy języka między ściśniętymi wargami) i popatrzył uważnie do lustra. Co zobaczył? Uśmiechniętą buzię! (uśmiechamy się). Wspaniale, obrazek gotowy!

ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE APARAT ARTYKULACYJNY (przed lustrem):

Ćwiczenia żuchwy:

1. Otwieranie szeroko buzi;

2. Żucie przy zamkniętych ustach (żucie okrężne);

3. Wysuwanie żuchwy do przodu przy otwartych ustach i chowanie jej z powrotem;

4. Przesuwanie żuchwy na boki, na przemian w lewo i prawo przy otwartych ustach.

Usta:

1. Cmokanie – usta włożone w mały dzióbek i wysyłamy całuski;

2. Parskanie – dmuchanie na górną wargę;

3. Szeroki uśmiech (usta zamknięte, nie widać zębów) i mały dzióbek – na zmianę;

4. Szeroki uśmiech (usta rozchylone, widać zęby) i kółeczko z ust (ryjek świnki);

5. Nadymać policzki przy zwartych wargach;

6. Nadymać policzki na zmianę lewy i prawy, przesuwać powietrze z jednej strony jamy ustnej do drugiej przy zwartych wargach;

7. Wciągać policzki do jamy ustnej (policzki ściśle przylegają do łuków zębowych, wargi tworzą zajęczy pyszczek).

Język:

1. Oblizywanie językiem ust dookoła;

2. Oblizywanie czubkiem języka górnych zębów, przy szeroko otwartych ustach;

3. Unoszenie języka wysoko do nosa i wysuwanie na brodę (na zmianę);

4. Dotykanie czubkiem języka w kąciki ust (na zmianę);

5. Oblizywanie na zmianę górnych jedynek z przodu i z tyłu (usta szeroko otwarte);

6. „Liczenie” czubkiem języka górnych zębów – czubek języka dotyka kolejno górnych zębów;

7. Wypychanie językiem policzków i oblizywanie zębów dookoła przy zamkniętych ustach;

8. Oblizywanie okolicy za dolnymi zębami – ruchy wymiatające (usta szeroko otwarte);

9. Oblizywanie podniebienia (język oblizuje podniebienie od tyłu do przodu, unosząc się wysoko do góry, usta są szeroko otwarte);

10. Oblizywanie podniebienia od wałka dziąsłowego w stronę gardła, przy szeroko otwartej buzi;

11. Masowanie języka poprzez nagryzanie czubka języka zębami;

12. Kląskanie językiem jak konik, ze ściąganiem i rozciąganiem ust;

13. Usta szeroko otwarte, wyciąganie i chowanie języka (język długi i cienki).