Grażyna Wołczyńska

Publikacja 2

PROGRAM OPRACOWANY PRZEZ NAUCZYCIELKĘ KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO W PSP NR 20

MGR GRAŻYNĘ WOŁCZYŃSKĄ DLA KL. III

 

POZNAJEMY ZASADY ZDROWEGO

STYLU ŻYCIA

 

CEL BEZPOŚREDNI:         Odnoszący się do ucznia:

W wyniku realizacji programu uczeń ma posiąść zdolność samodzielnego dokonywania wyboru zachowań właściwych dla zdrowia własnego

 i innych ludzi.

 

CEL POŚREDNI: Odnoszący się do środowiska domowego i szkolnego           

                                 ucznia:

W wyniku realizacji programu zostanie podniesiona jakość działań podejmowanych na rzecz zdrowia ucznia przez osoby sprawujące nad nim opiekę.

 

 

METODY: pogadanka, rozmowa kierowana, wspólne oglądanie filmów VHS, połączone z komentowaniem, ćwiczenia według opisów w scenariuszu.

 

FORMY: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

 

CZAS REALIZACJI: 10 bloków tematycznych oraz zajęcia uzupełniające.

 

 

Program zdrowotny

 

Pierwszy września 1999r. to przełomowa data w szkolnictwie polskim. Od niej rozpoczął się proces wdrażania reformy systemu edukacji, która ma sprostać wymaganiom XXI wieku. Współczesna edukacja powinna wspomagać i ukierunkowywać wielostronny rozwój ucznia, a nie koncentrować się jedynie na podawaniu wiedzy. Szkoła jest, bowiem instytucją, która ma bezpośredni wpływ na wszechstronny rozwój młodego pokolenia, zarówno fizyczny, psychiczny, jak i społeczny. Wzrost agresji, uzależnień, chorób psychosomatycznych, nadmiar stresów to zjawisko obserwowane na co dzień w naszych placówkach. Wpływają one negatywnie na wyniki w nauce dziecka, jego funkcjonowanie w szkole, samopoczucie,

a głównie na to, jakim będzie człowiekiem w dorosłym życiu. Dlatego też zdecydowałam się w klasie III wdrożyć program promujący zdrowy styl życia, na który składa się wiele powiązanych ze sobą aspektów, tj. dbałość o higienę ciała i higienę psychiczną, odpowiednia aktywność fizyczna, racjonalne odżywianie, zachowanie bezpieczeństwa, zdolność do utrzymywania prawidłowych relacji z innymi ludźmi oraz pełnienia ról społecznych, unikanie nałogów. Zachowania zdrowotne nabyte w tym okresie, zazwyczaj pozostają na całe życie.

 

Opracowany przeze mnie program ma na celu:

ü  Ukazanie uczniowi wartości zdrowia jako potencjału, którym dysponuje;

ü  Zapoznanie ze sposobami zachowania i umacniania, a także poprawy zdrowia;

ü  Przekazanie i utrwalenie zasad zdrowego stylu życia;

ü  Informowanie o różnych rodzajach zagrożeń zdrowia człowieka                      i możliwości ich minimalizowania lub eliminowania;

ü  Rozwijanie zdolności do samokontroli i pielęgnacji własnego zdrowia;

ü  Wyrobienie postawy odpowiedzialności za swoje zdrowie wraz                       z umiejętnością przewidywania skutków własnych zachowań dla zdrowia swego i innych ludzi.

 

 

Program przeprowadzony będzie podczas 10 bloków tematycznych realizowanych systematycznie oraz na zajęciach uzupełniających, stanowiących uszczegółowienie części zagadnień poruszanych podczas bloków. Przekazywane na poszczególnych zajęciach treści będą wzmacniane przez współdziałanie ze środowiskiem szkolnym ucznia (pielęgniarka szkolna, pedagog i nauczyciele), jak również jego środowiskiem pozaszkolnym, w którym szczególne miejsce zajmuje rodzina.

            W tym celu zamierzam podczas wywiadówek w ramach pedagogizacji rodziców przeprowadzić prelekcje, które będą wspierać edukację domową promującą zdrowy styl życia. Odbędzie się również spotkanie z lekarzem oraz projekcja filmów promujących zdrowie.

Przed przystąpieniem do realizacji programu przeprowadzona zostanie, opracowana przeze mnie, ankieta dla uczniów pt. „Mój styl życia                                 i samopoczucie”. Ta sama ankieta wypełniona jaszcze raz na zakończenie programu pozwoli mi podsumować efektywność realizowanych treści.

Przed opracowaniem programu zapoznałam się z następującą literaturą:

1.      „Szkoła promująca zdrowie”, poradnik pod redakcją Barbary Wojnarowskiej i Marii Sokołowskiej, wyd. KOWEZ, Warszawa 2000r.

2.      „Środowiskowy program wychowania zdrowotnego w szkole” pod redakcją Marianny Charzyńskiej – Gula, Lublin 1997r.

 

 

TEMATYKA DZIESIĘCIU BLOKÓW

 

BLOK  TEMATYCZNY PROGRAMU

TEMATYKA ZAJĘĆ

1.      Promocja zdrowia.

 

2.      Zdrowy styl odżywiania.

 

3.      Higiena osobista i higiena otoczenia

 

 

4.      Zdrowie psychiczne.

 

5.      Bezpieczeństwo w codziennym życiu.

 

6.      Bezpieczeństwo w codziennym życiu.

7.      Bezpieczeństwo w codziennym życiu.

 

8.      Ruch w życiu człowieka.

9.      Życie w rodzinie.

 

10. Życie bez nałogu.

1. Od kogo (od czego) zależy to, czy będę się dobrze czuł?

2. Co powinienem zjadać i wypijać w ciągu całego dnia będąc uczniem kl. III?

3.Odporność organizmu. Czy przestrzegając zasad higieny można zapobiec chorobie?

4. Jak prawidłowo komunikować się z innymi ludźmi?

5.Jak uniknąć niebezpieczeństw związanych z kontaktowaniem się z nieznajomymi?

6. Jedziemy na rajd rowerowy! Czy znamy zasady ruchu drogowego?

7. Chcę się opiekować zwierzątkiem. Jak to zrobić bezpiecznie dla mnie i z korzyścią dla zwierzątka?

8. Ruch jako lekarstwo na zły humor.

9. Kim jest dziewczynka a kim jest chłopczyk?

10. Co można stracić jak się będzie paliło papierosy?

 

I BLOK TEMATYCZNY: Promocja zdrowia.

 

Temat: Od kogo (od czego) zależy to, czy będę się dobrze czuł?

 

Cele zajęć:

Ø  Zapoznanie dzieci z prostymi sposobami dbania o swoje zdrowie;

Ø  Wdrażanie uczniów do przewidywania skutków swojego zachowania                 i zachowania innych ludzi;

Ø  Wskazanie osób, gdzie w razie potrzeby uczeń może uzyskać pomoc.

Pomoce:

Ø  Kolorowe plansze ilustrujące gabinety lekarskie, pomoc medyczną;

Ø  Dwie plansze z napisami: „My sami”- „Inni ludzie”.

Ø  Teksty wniosku z lekcji (dla każdego ucznia).

 

Przebieg zajęć:

1.      Opowiadanie wprowadzające w temat lekcji – głośne czytanie tekstu przez nauczyciela i analiza jego treści.

2.      Ćwiczenie – „Kto zawinił, jak postąpić?” Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Każda grupa ma za zadanie odpowiedzieć na pytania zawarte w krótkich tekstach przedstawianych przez n-la. Przed rozpoczęciem ćwiczenia n-el przekazuje grupom dwie plansze („My sami”, „Inni ludzie”). Zadania zawarte w tekstach kierowane są na przemian – raz do jednej i raz do drugiej grupy.

3.      Podsumowanie. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel wypisuje na tablicy główne wnioski z lekcji. Uczniowie przepisują je do zeszytów.

-         Pamiętaj, że aby być zdrowym, trzeba być także ostrożnym!

-         Nie jedz nieświeżych potraw i pokarmów!

-         Nie bój się świeżego powietrza, szczególnie wtedy, gdy pracuje twoja głowa!

-         Wysypiaj się!

-         Jak się bawisz, uważaj na siebie i innych!

-         Gdy nie wiesz, co masz zrobić, poradź się kogoś dorosłego, komu ufasz!

-          

II BLOK TEMATYCZNY: Zdrowy styl odżywiania.

 

Temat: Co powinienem zjadać i wypijać w ciągu dnia będąc uczniem klasy III?

 

Cele zajęć:

Ø  Uświadomienie dzieciom roli jedzenia i związku istniejącego między pokarmem bogatym w różne składniki a zdrowiem człowieka;

Ø  Omówienie całodziennego jadłospisu ucznia klasy III z uwzględnieniem wskazanych i niewskazanych produktów żywnościowych;

Ø  Kształtowanie umiejętności radzenia sobie w szkole, gdy jest się bardzo głodnym.

 

Pomoce:

Ø  Wybieranka obrazkowa „Mój jadłospis”.

Ø  Kolorowa kreda.

Ø  Karty: I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja.

Ø  Wybieranka obrazkowa: mleko = zdrowie.

Ø  Krzyżówka z hasłem: kanapka.

Ø  Wizytówki.

 

Przebieg zajęć:

1. Rozmowa wprowadzająca na temat odżywiania się ucznia klasy III w ciągu całego dnia, aby dobrze się czuł i miał dobry humor;

2. Dzieci rozwiązując wybierankę obrazkową poznają główne hasło lekcji – Mój jadłospis;

3. Nauczyciel razem z uczniami ustala, czym dla człowieka jest jedzenie - pogadanka; rozwiązanie krzyżówki;

     4. Nauczyciel omawia dzienny jadłospis ucznia klasy III;          

    ustalenie kart menu I śniadania, II śniadania, obiadu,    

    podwieczorku, kolacji;

    5. Podsumowanie lekcji – ustalenie porad dla dzieci, gdy w 

         szkole poczują się głodne lub gdy chce im się pić.

 

III BLOK TEMATYCZNY: Higiena osobista i higiena otoczenia.

 

Temat: Odporność organizmu człowieka. Czy przestrzegając zasad higieny można zapobiec chorobie?

 

Cele zajęć:

Ø  Zapoznanie uczniów z naturalnymi mechanizmami obronnymi organizmu i pojęciem odporności;;

Ø  Dostarczenie informacji na temat sposobów wspomagania organizmu w celu zwiększenia jego odporności;

Ø  Uświadomienie możliwości oddziaływania na odporność organizmu.

 

 

Pomoce:

Ø  Plansza ilustrująca nabłonek w przewodach nosowych;

Ø  Plansza ilustrująca skórę;

Ø  Plansza ilustrująca ciała odpornościowe;

Ø  Plansza ilustrująca komórki w soku żołądkowym;

Ø  Plansza ilustrująca mechanizm zakażenia;

Ø  Plansza do gry „Droga do odporności”;

Ø  Kostka do gry; tablica, kreda.

 

Przebieg zajęć:

1. Rozmowa wprowadzająca – nauczyciel zwraca uwagę uczniów na to, że łatwość zapadania na choroby wynika z wielu niewłaściwych zachowań, a także wrażliwości organizmu na różne „niebezpieczne” czynniki i tak zwanej małej odporności.

2. Omówienie czynników warunkujących odporność organizmu człowieka – prezentacja plansz dotyczących omawianych tematów.

3. Konkurs plastyczny na temat: „Co chroni przed chorobą?”

4. Podsumowanie zajęć z wykorzystaniem gry planszowej „Droga do odporności”.

 

IV BLOK TEMATYCZNY: Zdrowie psychiczne.

 

Temat: Jak prawidłowo komunikować się z innymi ludźmi?

 

Cele zajęć:

Ø  Przekazanie uczniom informacji o cechach prawidłowej komunikacji między ludźmi;

Ø  Doskonalenie umiejętności wzajemnego porozumienia się dzieci za pomocą różnych metod.

 

Pomoce:

-         Ilustracje twarzy różnych ludzi (różne miny), zdjęcia różnych osób;

-         Rzutnik pisma, foliogramy lub tablica i kreda;

-         Tablica magnetyczna, magnesy lub płyta pilśniowa i szpilki.

 

Przebieg zajęć:

1.      Rozmowa wprowadzająca ; nauczyciel wyjaśnia i omawia pojęcie „komunikować się”.

2.      Podstawowe wiadomości o komunikowaniu się ludzi. Nauczyciel zapoznaje uczniów z podstawowymi wiadomościami o komunikacji:

-         niewerbalnej (pozasłownej),

-         werbalnej (słownej).

Omawiając rodzaje komunikacji posługuje się ilustracjami oraz foliogramami.

3.      Komunikacja niewerbalna – ćwiczenia w nadawaniu i odczytywaniu komunikatów bezsłownych.

4.      Komunikacja werbalna – ćwiczenia w nadawaniu i odczytywaniu komunikatów słownych.

5.      Podsumowanie lekcji, wyciągnięcie wniosku: „Prawidłowa komunikacja między ludźmi musi łączyć w sobie oba jej rodzaje- słowną i bezsłowną – choć jeden z nich może sprawiać danej osobie trudności”.

Ustalenie cech dobrej wzajemnej komunikacji i zapisanie ich.

 

V BLOK TEMATYCZNY: Bezpieczeństwo w codziennym życiu.

 

Temat: Jak unikać niebezpieczeństw związanych z kontaktowaniem się                   z nieznajomymi?

 

Cele zajęć:

Ø  Zapoznanie uczniów z zasadami kontaktowania się z nieznajomymi;

Ø  Ćwiczenie bezpiecznych zachowań w kontaktach z nieznajomymi                  w sytuacji, gdy dziecko pozostaje samo w domu lub bawi się na podwórku (placu zabaw).

 

Pomoce:

Ø  Foliogramy:

-         jak należy postąpić?

-         zasady kontaktowania się z nieznajomymi;

Ø  Plansze gry pod tytułem: „Jak należy postąpić?”

 

Przebieg zajęć:

1.      Rozmowa wprowadzająca;

2.      Praca w grupach – ustalamy zachowanie dzieci obowiązujące w kontaktach z nieznajomymi.

3.      Gra „Jak postąpić?”

Na środku sali nauczyciel rozkłada planszę gry pod tytułem „Jak postąpić?” Następnie dzieli uczniów na dwa zespoły, udziela informacji o grze i czuwa nad jej przebiegiem.

 

 

VI BLOK TEMATYCZNY: Bezpieczeństwo w codziennym życiu.

 

Temat: Jedziemy na rajd rowerowy, czy znamy zasady ruchu drogowego?

 

Cele zajęć:

Ø  Zapoznanie uczniów z przepisami ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca roweru i rowerzysty w tym ruchu;

Ø  Doskonalenie u dzieci umiejętności rozpoznawania znaków drogowych.

 

Pomoce:

Ø  Grafoskop;

Ø  Plansze znaków drogowych, makiety prezentujące różne sytuacje drogowe.

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Rozmowa wprowadzająca na temat zalet jazdy rowerem (stały kontakt z naturą, podziwianie pięknych widoków, pobyt na świeżym powietrzu, rozwój kondycji fizycznej);

2.      Omówienie wymagań związanych z udziałem dziecka w rajdzie rowerowym. Uwrażliwienie uczniów na sprawność roweru oraz znajomość podstawowych znaków drogowych.

Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela dokonują podziału znaków drogowych w zależności od miejsca ich zamieszczenia (znaki pionowe i poziome).

 

3.      Zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego korzystania z jezdni:

-         zawsze ustępuj pierwszeństwa pieszym na przejściach,

-         jedź zawsze prawą stroną jezdni,

-         Jedz tylko w miejscach dozwolonych,

-         Zachowuj ostrożność w czasie jazdy,

-         Obserwuj sygnalizację i znaki drogowe,

-         nie jedź zbyt blisko pieszego lub innego rowerzysty,

-         kierownicę trzymaj przynajmniej jedną ręką,

-         nie czepiaj się pojazdów.

4.      Podsumowanie zajęć – ćwiczenia sytuacyjne. Uczniowie rozwiązują zadania wykorzystując makiety znaków i sytuacji drogowych.

 

VII BLOK TEMATYCZNY: Bezpieczeństwo w codziennym życiu.

 

Temat: Chcę opiekować się zwierzątkiem -  jak to robić bezpiecznie i z korzyścią dla zwierzątka?

 

Cele zajęć:

Ø  Zapoznanie uczniów ze zwyczajami i wymaganiami wybranych zwierząt funkcjonujących w domu i na podwórku;

Ø  Kształtowanie umiejętności sprawowania bezpiecznej opieki i zabawy z udziałem „ukochanego zwierzątka”;

Ø  Budowa psa i kota.

 

Pomoce:

Ø  Plansze przedstawiające: psa, kota, chomika, żółwia, kanarka, ryby;

Ø  Rysunki ilustrujące sprzęt potrzebny w domu, w którym jednym z domowników jest jakieś zwierzę;

Ø  Rysunki ukazujące niebezpieczne momenty w „byciu z ukochanym zwierzątkiem”.

 

Przebieg zajęć:

1.      Rozmowa wprowadzająca na temat różnych zwierząt hodowanych w domu.

2.      Charakterystyka najczęściej hodowanych zwierząt, ich zwyczaje i wymagania. Nauczyciel posługuje się planszami ilustrującymi poszczególne zwierzęta.

3.      Podsumowanie zajęć – nauczyciel przypomina o podstawowych zasadach dotyczących wyboru zwierzęcia i opieki nad nim, posługuje się rysunkami ukazującymi sprzęt potrzebny w domu i niebezpieczne momenty w kontakcie ze zwierzęciem.

 

VIII BLOK TEMATYCZNY: Ruch w życiu człowieka.

 

Temat: Ruch jako lekarstwo na zły humor.

 

Cele zajęć:

Ø  Uświadomienie uczniom, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na radosne usposobienie człowieka.

Ø  Nauczenie metod podtrzymywania dobrego samopoczucia poprzez różne formy aktywności ruchowej.

Ø  Zachęcenie uczestników zajęć do stosowania odpowiedniej porcji ruchu w codziennym życiu.

Pomoce:

Ø  Lusterka przyniesione przez dzieci z domu.

Ø  Zestawy ćwiczeń.

 

Przebieg zajęć:

1.      Rozmowa wprowadzająca – zasady gimnastyki porannej, której zadaniem jest pobudzenie do aktywności płuc, krążenia krwi i mięśni po odpoczynku nocnym.

2.      Zabawa z użyciem lusterek; uczniowie prezentują złe i wesołe miny w lusterkach.

3.      Pogadanka na temat różnych form aktywności fizycznej, która może wprowadzić dzieci w dobry nastrój.

4.      Zaprezentowanie dzieciom zestawu 12 ćwiczeń, które powinny wykonywać każdego dnia. Rozdanie zestawów.

5.      Podsumowanie zajęć – zorganizowanie dla dzieci zabawy tanecznej połączonej z różnymi zabawami ruchowymi i elementami współzawodnictwa, np.: ściganie się na czworakach, przeciąganie liny itp.

                

IX BLOK TEMATYCZNY: Życie w rodzinie.

 

Temat: Kim jest dziewczynka, a kim chłopiec?

 

Cele zajęć:

Ø  Wskazanie dzieciom różnic, jakie wynikają z odmienności płci u dziewczynek i chłopców.

Ø  Kształtowanie postawy akceptacji własnej płci i płci innych osób.

 

Pomoce:

Ø  Zdjęcia, ilustracje przedstawiające ludzi w różnych okresach ich życia, zróżnicowanych pod względem płci;

Ø  Foliogram z pytaniami na temat: Podobieństwa i różnice w sposobie zachowania dziewczynek i chłopców;

Ø  Plansze pt. „Rodzina”, „Mężczyzna i kobieta – podobni, a jednak odmienni”.

 

Przebieg zajęć:

1.      Rozmowa wprowadzająca – nauczyciel posługując się zdjęciami i ilustracjami wyjaśnia, że dziewczynka i chłopiec, kobieta i mężczyzna to osoby różnej płci, to znaczy męskiej lub żeńskiej.

2.      Pogadanka na temat „Podobieństwa i różnice w sposobie zachowania się i w budowie ciała dziewczynek i chłopców”.

3.      Udzielanie przez uczniów odpowiedzi na pytania wyświetlane na foliogramie przez n-la.

4.      Na zajęciach plastycznych dzieci wykonują rysunek na temat: „Kim może być w przyszłości dziewczynka, a kim chłopczyk?” (rysowanie siebie jako osoby dorosłej).

5.      Podsumowanie zajęć - nauczyciel podkreśla, że każde dziecko ma już określoną płeć i przez całe życie rozwija się zgodnie ze swoimi zdolnościami, które ma jako człowiek płci męskiej lub żeńskiej. Dlatego dziewczynki i chłopcy są bardzo potrzebni, by w przyszłości, gdy dorosną, mogli zakładać własne rodziny, pomagać innym ludziom oraz wypełniać ważne zadania, które są przed nimi.

 

X BLOK TEMATYCZNY: Życie bez nałogu.

 

Temat: Co można stracić, jak się będzie paliło papierosy?

 

Cele zajęć:

Ø  Zwrócenie uwagi dziecka na miejsca i sytuacje, w których może być ono narażone na wdychanie dymu tytoniowego;

Ø  Wytwarzanie skojarzenia papierosa z czymś nieprzyjemnym

i szkodliwym;

Ø  Kształtowanie u dzieci umiejętności chronienia się przed namawianiem do palenia;

Ø  Wyposażenie dziecka w argumentację za niepaleniem;

Ø  Rozpoznawanie i nazywanie strat zdrowotnych, materialnych i innych wywołanych paleniem tytoniu.

 

Pomoce:

Ø  Plansze z plątaninką ilustrującą temat lekcji.

Ø  Teksty opowiadań;

Ø  Bloki, kredki.

 

Przebieg zajęć:

1.      Rozmowa wprowadzająca poparta odczytaniem hasła z plątaninki „Pali tatuś, mama, syn, a pieniądze idą w dym”.

2.      Wypowiedzi dzieci na temat, gdzie spotykają się z dymem papierosowym.

3.      Rozmowa na temat szkodliwości dymu papierosowego dla organizmu.

4.      Zabawa - odgadywanki.

5.      Wizyta w klasie pedagoga szkolnego – pogadanka.

6.      Rysowanie kredkami postaci straszydełka – Papierosiaka.

7.      Podsumowanie, ustalenia sposobów unikania kontaktów z dymem tytoniowym, np.

F Wychodzimy z pokoju, w którym ktoś pali papierosa;

F Prosimy osoby palące o przejście do innego pomieszczenia;

F Prosimy rodziców, aby nie palili przy nas;

F W pociągu korzystamy z przedziałów dla nie palących;

F Odmawiamy przyjmowania papierosa.

 

 

          Współczesna edukacja powinna wspomagać i ukierunkowywać wielostronny rozwój ucznia, a nie koncentrować się jedynie na podawaniu wiedzy. Szkoła jest bowiem instytucją, która ma bezpośredni wpływ na wszechstronny rozwój młodego pokolenia, zarówno fizyczny, psychiczny, jak i społeczny. Wzrost agresji, uzależnień, chorób psychosomatycznych, nadmiar stresu to zjawiska obserwowane na co dzień w naszych placówkach. Wpływają one negatywnie na wyniki w nauce dziecka, na samopoczucie, jego funkcjonowanie w szkole, a głównie na to, jakim będzie człowiekiem w życiu dorosłym.

           Obecnie, po ukończeniu sześcioletniej szkoły podstawowej, uczniowie wkraczając w kolejny etap edukacyjny jako gimnazjaliści muszą stać się bardziej samodzielni, trafnie dobierać sobie przyjaciół, unikać czyhających zagrożeń dla ich zdrowia. Dlatego też, jako wychowawca klasy VI zdecydowałam się wdrożyć w niej program zdrowotny, chcąc ułatwić moim uczniom przekroczenie progu wieku dziecięcego i wejście w wiek młodzieńczy. Okres dzielący dzieciństwo od dorosłości bywa dla wielu nastolatków czasem bardzo burzliwym, w którym następuje szybki rozwój emocjonalny. Często dzieci uciekają w świat uzależnień, co wiąże się głównie z „niezrozumieniem” ich odczuć, potrzeb wieku młodzieńczego, nie akceptują środowiska i najbliższego otoczenia.

            Wdrażany przeze mnie program składa się z wielu powiązanych ze sobą aspektów, tj. dbałość o higienę ciała i higienę psychiczną, odpowiednia aktywność fizyczna, racjonalne odżywianie, zachowanie bezpieczeństwa, zdolność do utrzymywania prawidłowych relacji z innymi ludźmi oraz pełnienia ról społecznych, unikanie nałogów. Zachowania zdrowotne nabyte w tym okresie, zazwyczaj pozostają na całe życie.

             Opracowany przeze mnie program ma na celu:

v zapoznanie ze sposobami zachowania i umacniania, a także poprawy zdrowia;

v przekazanie i utrwalanie zasad zdrowego stylu życia;

v informowanie o różnych rodzajach zagrożeń zdrowia człowieka                        i możliwości ich minimalizowania lub eliminowania;

v rozwijanie zdolności do samokontroli i pielęgnacji własnego zdrowia;

v wyrobienie postawy odpowiedzialności za swoje zdrowie wraz                        z umiejętnością przewidywania skutków własnych zachowań dla zdrowia swego i innych ludzi.

 

       Program realizowany będzie podczas 10 jednostek lekcyjnych na godzinach wychowawczych. Przekazywane treści będą wzmacniane przez współdziałanie ze środowiskiem szkolnym ucznia (pielęgniarka, pedagog, nauczyciele), jak również z jego środowiskiem pozaszkolnym, w którym szczególne miejsce zajmuje rodzina. W tym celu zamierzam podczas wywiadówek (w ramach pedagogizacji rodziców) wygłosić prelekcje, które będą wspierać edukację domową promującą zdrowy styl życia.

       Przed opracowaniem programu zapoznałam się z następującą literaturą:

1.      „Szkoła promująca zdrowie”- poradnik pod redakcją Barbary Wojnarowskiej i Marii Sokołowskiej, wyd. KOWEZ, Warszawa 2000r.

2.      „Środowiskowy program wychowania zdrowotnego w szkole” pod redakcją Marianny Charzyńskiej – Guli, Lublin 1997r.

 

TEMATYKA  ZAJĘĆ

 

HASŁO: PROMOCJA ZDROWIA

TEMAT I: Jak można kontrolować stan swojego organizmu?               

                   Co to jest zdrowie?

 

Lekcja poświęcona analizie pojęć: samopoczucie, zdrowie, choroba, niepełnosprawność. Dyskusja wokół mierników zdrowia: pozytywnych i negatywnych, obiektywnych i subiektywnych; czy zdrowie człowieka się zmienia?, czy możliwość uczenia się to także element zdrowia? Przypomnienie podstawowych parametrów funkcjonowania organizmu zdrowego człowieka np. RR, tętno, oddech , waga ciała, stan skóry itp. Dyskusja na temat: jak może prowadzić samokontrolę swojego zdrowia uczeń klasy VI.

 

HASŁO: ŻYCIE W RODZINIE

TEMAT II: Przemiany zachodzące w organizmie dziewczyny i

 chłopaka – okres dorastania.

 

Przedstawienie uczniom charakterystycznych dla człowieka okresów rozwoju od poczęcia do późnej starości, akcentując szczególnie okres dorastania. Dorastanie charakteryzowane będzie pod kątem fizycznego, psychicznego i społecznego aspektu rozwoju chłopca i dziewczyny. Podkreślone zostaną zasady kulturalnego zachowania się nastolatków.

 

HASŁO: ZDROWIE PSYCHICZNE

TEMAT III: Znaczenie stresu w życiu człowieka.

 

Lekcja poświęcona zapoznaniu uczniów z pojęciem stres, poziomami stresu oraz czynnikami stresogennymi. Następnie uczniowie przygotowują anonimowe prace pisemne na temat: „Co najczęściej przeszkadza dzieciom w odrabianiu lekcji?” Potem nauczyciel analizuje prace i wybiera te, w których najczęściej pojawiają się te same czynniki, trudności – czyli stresy. Na podstawie wybranych prac uczniowie wspólnie z nauczycielem określają sposoby radzenia sobie ze stresem.

 

HASŁO: ŻYCIE BEZ NAŁOGU

TEMAT IV – V (2 godziny): Jak może odbywać się wkraczanie w nałóg?

        Kto może pomóc mi powiedzieć „nie”?

 

Lekcja poświęcona analizie różnych przykładów, trudnych sytuacji (nie tylko w życiu młodzieży) mogących sprzyjać przyjmowaniu, nadużywaniu środków uzależniających. Dyskusja na temat: „Czy branie narkotyków, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu pomaga żyć?” Wyłonienie podczas dyskusji osób lub instytucji, które mogą wspierać ludzi w odmawianiu robienia czegoś co „kłóci się” ze zdrowiem.

W zajęciach brały udział: pedagog szkolny i pielęgniarka.

 

HASŁO: ZDROWY STYL ODŻYWIANIA

TEMAT VI: Dolegliwości, zaburzenia, choroby spowodowane złym

                       odżywianiem się.

 

Lekcja poświęcona nauce samoobserwacji; młodzież uczy się obserwować funkcjonowanie swojego układu trawiennego i wiązać pojawiające się objawy z elementami w swoim stylu odżywiania (np.: dolegliwości mogące pojawić się po zbyt szybkim i nerwowym zjedzeniu posiłku). Sposób odżywiania się jest podczas lekcji bardzo wyraźnie traktowany jako jeden z najważniejszych elementów pomyślnego dojrzewania. Analizowanie wartości odżywczych różnych artykułów spożywczych. Wspólne ułożenie tygodniowego jadłospisu, który zawiera niezbędne składniki potrzebne do rozwoju młodego organizmu.

 

HASŁO: BEZPIECZEŃSTWO W ŻYCIU CODZIENNYM

TEMAT VII: Zasady korzystania z pomocy pogotowia ratunkowego,

                        policji, straży pożarnej.

 

Na lekcji omawiane będą podstawowe systemy ratownictwa i organy bezpieczeństwa publicznego w Polsce oraz zasady korzystania z ich pomocy. Dyskusja nad tym, jak i kiedy ludzie mogą uzyskać określoną pomoc w pogotowiu ratunkowym, policji, straży pożarnej, jaki może być udział uczniów we wspomaganiu tych systemów.

Uczniowie w grupach przygotowują gazetkę ścienną informującą o zasadach korzystania z pomocy pogotowia, policji i straży pożarnej.

 

HASŁO: HIGIENA OSOBISTA I HIGIENA OTOCZENIA

TEMAT VIII: Znaczenie norm higienicznych w życiu człowieka.

                          Jak hartować organizm?

 

Podczas lekcji uczniowie poznają pojęcie „norma higieniczna”, przykłady różnych norm higienicznych, znaczenie norm w życiu człowieka. Zostaną zapoznani z hartowaniem jako procesem uodparniania organizmu na szkodliwe działanie różnych czynników i jako trwałym elementem stylu życia każdego człowieka.

 

HASŁO: RUCH W ŻYCIU CZŁOWIEKA

TEMAT IX: Higiena sportu. Co trzeba wiedzieć o wysiłku fizycznym?

 

Nauczyciel szeroko omawia znaczenie ruchu dla człowieka oraz sposoby kształtowania wybranych cech motorycznych, takich jak: gibkość, siła, szybkość itp.; podkreślone zostanie znaczenie stosowania się do zasad obowiązujących w każdym treningu, aby osiągnąć zamierzony cel.

Przybliżenie uczniom głównych elementów higieny sportu (odżywianie się, sen, wybór miejsca ćwiczeń i ubioru, używki, środki dopingujące). Dyskusja na temat granic wspomagania sił sportowca.

 

HASŁO: RUCH W ŻYCIU CZŁOWIEKA

TEMAT X: Ruch jako najprostszy sposób rozładowania napięcia

                     emocjonalnego.

 

Lekcja mająca na celu podanie uczniom praktycznych sposobów szybkiego rozładowania napięcia emocjonalnego, mogącego zaistnieć w różnym czasie i miejscu, za pomocą ćwiczeń ruchowych (w szkole, w domu, przed snem itp.).

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 20 w Radomiu
    Publiczna Szkoła Podstawowa nr 20 w Radomiu, ul. Malenicka 29

    Dyrektor szkoły - mgr Alicja Krawczyk

    Wicedyrektor szkoły - mgr Anna Oparcik
  • 48 365 08 03

Galeria zdjęć