W roku szkolnym 2024/25 biblioteka PSP 20 dołączyła do projektu międzynarodowego
„Nasza Mała Biblioteka”.
Jest to projekt kulturalno-edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku 6-9 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej. Autorem projektu jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od szesnastu lat z powodzeniem realizuje go w szkołach na Słowenii. W 2014 roku wydawnictwo KUD Sodobnost International postanowiło rozwinąć „Naszą Małą Bibliotekę”, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów.
Program realizowany jest z klasą 1b.
Tegoroczna edycja „Naszej Małej Biblioteki” obejmie swym zasięgiem sześć europejskich krajów:
1. Słowenię,
2. Polskę,
3. Macedonię Północną,
4. Estonię,
5. Chorwację,
6. Grecję
Są to książki z wydawnictwa EZOP, wyjątkowe pod względem literackim, ilustracyjnym i edytorskim. Ponadto każdy uczeń otrzymuje bezpłatne łamigłówki literackie, które w sposób ciekawy przybliżą dzieciom fabułę książki, a także przystępnie przedstawią kulturę krajów biorących udział w projekcie.
Główne cele projektu to:
✓ propagowanie czytania książek wśród dzieci,
✓ kształtowanie gustów literackich i plastycznych najmłodszych czytelników,
✓ rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci,
✓ prezentacja kultury sześciu europejskich krajów,
✓ integracja twórców książek sześciu europejskich partnerów,
✓ bezpośredni kontakt młodych czytelników z twórcami książek,
✓ nawiązanie nowych kontaktów oraz wzmocnienie komunikacji między osobami i instytucjami przystępującymi do projektu.
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
"Piękne czytanie to umiejętność pozyskania uwagi i serca słuchacza..."
W naszej bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas I-III. Uczniowie zaprezentowali wybrany przez siebie fragment utworu z literatury dla dzieci. Ponadto uczestnicy z klas drugich i trzecich czytali wybrany przez organizatorów fragment prozy adekwatny do ich wieku.
MISTRZOWIE PIĘKNEGO CZYTANIA:
Helena Kowalska kl. 1b
Nina Mortka kl. 2b
Oliwia Deja kl. 3b
Nadia Bańcerowska kl. 3a
Serdecznie gratulujemy!
Akcja biblioteczna „Polecam książki na święta”
Biblioteka szkolna zachęciła uczniów do zrobienia sobie zdjęcia ze swoją ulubioną książką w świątecznym klimacie. Tym samym czytelnicy polecali swoim kolegom i koleżankom interesujące lektury na długie, grudniowe wieczory.
Dziękujemy za udział w akcji !!!
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. 25 listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Tym razem nie mogliśmy się spotkać z uczniami w bibliotece… Ale świętowanie w domu też jest ok J Dostałyśmy mnóstwo pięknych zdjęć, w których prezentowaliście Wasze ukochane MISIE.
Bardzo dziękujemy za udział w zabawie i zapraszamy do obejrzenia wszystkich fotek w albumie szkoły oraz na facebooku.
"Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!"
PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Już od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromna rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań dzieci i młodzieży. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło „Z książką Ci do twarzy”.
Z tej okazji biblioteka szkolna ogłasza konkursy!
KONKURS CZYTELNICZY DLA KLAS 0-8!
KONKURS PLASTYCZNO-TECHNICZNY DLA KLAS 1-3!!!
„Zareklamuj czytanie i bibliotekę! - stwórz plakat”
KONKURS GRAFICZNO-FOTOGRAFICZNY DLA KLAS 4-8!!!
„Wyobraź sobie… memy promujące czytelnictwo”
Konkursy trwają do 31 października. Regulaminy i szczegółowe informacje otrzymacie w bibliotece szkolnej .
Zapraszamy do udziału w konkursach!
Do zobaczenia w naszej bibliotece!
Zabawa czytelniczo-fotograficzna pod hasłem: „Zrób sobie zdjęcie z książką”
Brak osobistego kontaktu z Wami skłonił nas do zaproponowania zabawy czytelniczo-fotograficznej z książką pod hasłem: „Zrób sobie zdjęcie z książką”. Zabawa była skierowana do wszystkich uczniów i nauczycieli – miłośników książek.
Pokazaliście nam co aktualnie czytacie oraz uśmiech na Waszych twarzach, który jest dla nas najlepszą nagrodą. Mamy nadzieję, że akcja fotograficzna była źródłem niesamowitej zabawy z aparatem, a tym samym atrakcyjną formą promocji książek i biblioteki.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie oraz poniżej i w Albumie fotograficznym przedstawiamy efekty Waszych działań.
Trudno wyobrazić nam sobie dzieciństwo bez Dziadków – bez ich opiekuńczych ramion, ciekawych opowieści, rozświetlonych uśmiechem twarzy i cennych rad.
W związku ze świętem naszych najbliższych 20 stycznia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z naszymi czytelnikami. W poniedziałek podczas spotkania literacko – plastycznego z cyklu „Warsztaty z książką w tle” uczestnicy zajęć tworzyli przepiękne i oryginalne kalendarze dla swoich Babć
i Dziadków. Wcześniej jednak, zanim całkowicie pochłonęła je praca twórcza, dzieci wysłuchały fragmentów książek autorstwa Z. Staneckiej: ,,Świat według dziadka”; ,,Basia i dziadkowie”. Natomiast w trakcie przygotowywania prezentów, audiobooka M. Lobe pt: ,,Babcia na jabłoni”. Poza tym uczniowie, którzy przybyli do biblioteki z chęcią opowiadali o swoich bliskich, mówili za co kochają Dziadków oraz o tym jak bardzo lubią spędzać z nimi czas wolny.
Uśmiech na twarzach dzieci świadczył o tym, że Dziadkowie są dla nich niezastąpieni i pełnią niezwykłą rolę w ich życiu.
Warto przeczytać książkę „Cukierku, Ty Łobuzie”
Uczniowie z klasy 3b oraz uczennice należące do Klubu Przyjaciół Biblioteki polecają pierwszą z sześciu książek o przygodach psotnego kota Cukierka. Jest to ciepła i przezabawna opowieść o życiu widzianym oczami kota. Autor, Pan Waldemar Cichoń użył prostego i zrozumiałego języka dla każdego. Pełna uroku historia oprócz tego, że bawi to jeszcze i uczy. Niestety istnieje jedno poważne niebezpieczeństwo związane z czytaniem tej książeczki, na pewno wszyscy czytelnicy i mali, i duzi zapragną stać się właścicielami…kota, a z takim marzeniem różnie bywa.
Zachęcamy zatem wszystkich do przeczytania książki „Cukierku, Ty Łobuzie” oraz pozostałych części opisujących najbardziej niesfornego kota na świecie dostępnych w naszej bibliotece szkolnej. Cukierek zachwyci, rozśmieszy i wywoła uśmiech na buzi u każdego czytelnika.
Zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem Teatrzyka Kamishibai
27 listopada gościliśmy u nas panią Agnieszkę Krzyczkowską - bibliotekarkę z Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, która przeprowadziła dla uczniów klasy 1b, 2b i 3b bardzo ciekawe zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem teatrzyka Kamishibai.
Kamishibai - lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku.
Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai) – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto obchodził najmilszy i najprawdziwszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś – fenomen na skalę światową. Nie da się przecenić jego roli i wartości: daje poczucie bezpieczeństwa, wsparcie, pomaga nauczyć się samodzielności, wyzwala instynkty opiekuńcze.
Dzień Pluszowego Misia był okazją do świętowania także w naszej bibliotece. To święto było pretekstem do przypomnienia wszystkich misiowych bohaterów książek. Dzieci z klasy 2b, które gościły tego dnia w bibliotece mogły wziąć udział w zabawach i konkursach, wśród których było wyszukiwanie książek o misiach, czytanie wierszy i opowiadań z misiami w roli głównej. Można też było wykazać się wrażliwością muzyczną w odgadywaniu melodii ze znanych bajek o misiach. Chętnych do zabawy nie brakowało, a większość uczniów zdecydowało się na przyniesienie własnych, ulubionych pluszaków.
Najlepszym komentarzem do tego co działo się w bibliotece niech będą słowa jednej z uczennic: „To był magiczny dzień”.
Czy to jutro czy to dziś,
wszystkim jest potrzebny miś.
Halina Bechlerowa
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.
Uczniowie kl. 6a i 2b przebrani za ulubionych bohaterów z bajek wraz z nauczycielami biblioteki odwiedzili oddział przedszkolny oraz świetlicę. Spotkaniu towarzyszyło wspólne odgadywanie zagadek o bohaterach bajkowych, rozpoznawanie postaci i bajek na podstawie wylosowanych rekwizytów oraz śpiewanie piosenek.
Myślimy, że ten dzień sprawił najmłodszym bardzo wiele radości, a jednocześnie przypomniał, jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać.
Uwaga, uwaga, wszyscy lubiący biegać z aparatem fotograficznym i uwieczniać rzeczywistość oraz swoje otoczenie! Przy współpracy z Biblioteką Miejską w Radomiu ogłaszamy konkurs Radomskie zaułki książki. Przebiegać ona będzie pod hasłem Literackie miejsca.
Tematem konkursu są miejsca związane z szeroko pojętą literaturą: z pisarzami i literatami, miejsca „literackich” akcji oraz obiekty odnoszące się do ważnych wydarzeń w historii literatury. Mogą to być zarówno zabudowania lub ich fragmenty, jak i pomniki, rzeźby, otwarte przestrzenie. Czekamy na prace dokumentalne i na artystyczne próby ujęcia tematu.
WAŻNE!
Przyjmujemy nie tylko fotografie, które zostały wykonane w Radomiu, ale także na terenie powiatu radomskiego.
Konkurs adresowany jest do uczniów klas III-VIII. Na prace czekamy do 24 lutego 2020 roku, należy je składać w bibliotece szkolnej.
Zainteresowanych uczniów po dalsze informacje zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – 29 września
Nasza biblioteka szkolna wraz z wychowawcami klas I-III włączyła się do akcji sieci sklepów Biedronka, by wyrabiać w uczniach nawyk codziennego czytania, jak również zachęcać rodziców, by codziennie czytali swoim dzieciom. Już od pierwszych dni września nasi uczniowie czytali codziennie minimum 10 minut.
Wspólnie świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w ramach konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który miał na celu motywowanie dzieci do codziennego czytania oraz rozbudzanie pasji do lektury, przy wykorzystaniu książki pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”.
Nasz wspólny Dzień Głośnego Czytania przebiegł w fantastycznej atmosferze, w otoczeniu pięknej scenerii słodziakowych drzew i leśnej polany w całości wykonanej przez naszych zdolnych uczniów.
Zachęcamy wszystkich do codziennego czytania, bo „czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Akcja „Uwolnij książkę” – Bookcrossing !!!
Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami oraz nauczycieli do udziału w Ogólnopolskiej Akcji Bookcrossing - "Uwolnij książkę". W związku z tym będzie można przynieść do biblioteki książki z własnego zbioru, które będziemy chcieli „uwolnić”. Zostaną one opatrzone specjalną etykietą i wystawione na przygotowanym do tego regale, umieszczonym przed biblioteką. Taką książkę będzie można zabrać ze sobą do domu, przeczytać, przynieść z powrotem i zabrać kolejną. Dzielenie się jest lepsze od posiadania!
Dziel się z innymi radością czytania !!!!
LEKCJE BIBLIOTECZNE
Do biblioteki szkolnej zawitała klasa 1a. Uczniowie podczas lekcji bibliotecznej poznali organizację biblioteki oraz zasady w niej obowiązujące. Dowiedzieli się także jak dbać o książki i jakich zasad przestrzegać podczas korzystania z wypożyczalni i pobytu w czytelni. Uczniowie zostali również zapoznani z ustawieniem książek na bibliotecznych półkach, by podczas samodzielnej wizyty mogli szybko odnaleźć książeczki dla nich najlepsze, pomagające w nauce czytania i rozwijaniu zainteresowań. Wszyscy młodzi czytelnicy byli bardzo aktywni, chętnie dzielili się swoją wiedzą o bibliotece i zadawali pytania.