ŚWIETLICA I BIBLIOTEKA SZKOLNA

PLAN PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ

czynna jest od poniedziałku do piątku

w godzinach 600 - 1630

KARTA_ZGLOSZENIA_DZIECKA_DO_SWIETLICY_SZKOLNEJ_z_klauzula.pdf

REGULAMIN ŚWIETLICY

1. Dziecko przychodzące do świetlicy zgłasza się do nauczyciela świetlicy.
  2. Dziecko nie może opuszczać świetlicy bez pozwolenia nauczyciela.
  3. Dzieci przebywające na świetlicy szkolnej zachowują się zgodnie z zasadami BHP np. zostawiają obuwie i ubrania wierzchnie w szatni, plecaki w wyznaczonym miejscu, wchodzą do Sali w obuwiu obowiązującym w szkole, pomagają w utrzymaniu porządku i czystości, nie biegają, nie krzyczą, nie zachowują się agresywnie wobec kolegów, nie rzucają zabawkami, nie chodzą po Sali z jedzeniem i piciem itp.
  4. Dzieci mają obowiązek szanować i dbać o wyposażenie świetlicy. W przypadku zniszczenia lub zabrania przez dziecko mienia świetlicy rodzice/opiekunowie ponoszą koszty naprawy/odkupienia.
  5. W świetlicy dzieci nie mogą korzystać z telefonów komórkowych, MP3 oraz innych przedmiotów przyniesionych z domu. Nauczyciele świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za zaginione telefony, MP3, inne urządzenia oraz zabawki przyniesione z domu.
  6. Dzieci nie biorą rzeczy nie będące ich własnością bez zgody właściciela.
  7. Dzieci dbają o porządek wokół siebie, sprzątają po sobie.
  8. Dziecko może wyjść wcześniej ze świetlicy tylko na podstawie pisemnego zwolnienia rodziców.
  9. W przypadku łamania zasad Regulaminu dziecko może zostać skreślone z listy dzieci zapisanych na świetlicę.
  10. Jeżeli zachowanie dziecka zagraża bezpieczeństwu jego lub pozostałych dzieci zostaje ono skreślone z listy dzieci zapisanych na świetlicę.

Procedura_bezpieczenstwa.pdf

Regulamin_swietlicy.pdf

Aneks_nr_1_do_regulaminu_swietlicy.pdf

Aneks_nr_2_do_regulaminu.pdf

Świetlica szkolna pełni ważną rolę w zakresie wychowania i opieki nad dzieckiem. Wspomaga i uzupełnia pracę szkoły w różnych jej zakresach: opieki, oddziaływania wychowawczego oraz poczynań dydaktycznych.

Ze świetlicy szkolnej korzystają dzieci z  klas 0 – III oraz czasami uczniowie starsi.

Uczniowie zapisywani są do świetlicy na podstawie kart zgłoszeń.

Świetlicę prowadzą radosne nauczycielki:

• mgr Małgorzata Kaczorowska
  • mgr Paulina Sikora
  • mgr Katarzyna Marlica
  • mgr Jagoda Jagodzińska

Wychowawczynie, z całych sił, starają się zapewnić dzieciom jak najmilszą atmosferę. Wcielają się w różne role: nauczyciela, opiekunki, pielęgniarki, rozjemcy. Są cierpliwe i łagodne. Można się do nich przytulić, kiedy jest taka potrzeba, ocierają łzy, pocieszają, lecz muszą być czasem wymagające i konsekwentne. Słuchają i chcą nauczyć dzieci słuchać.

Wychowawczynie są przyjaciółkami dzieci, przewodnikami, doradcami. Można się z nimi pośmiać, pożartować, pograć i poważnie porozmawiać. To one starają się, by świetlica była miejscem, gdzie dzieci czują się dobrze i bezpiecznie.

Świetlica jest miejscem, gdzie jest czas na zabawę, naukę, odpoczynek, odrabianie prac domowych i czytanie książek. Wychowawcy w świetlicy starają się zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do nauki, pomoc w odrabianiu prac domowych oraz dobrą zabawę.

Zajęcia w świetlicy prowadzone są na podstawie planu pracy świetlicy, który opiera się na tygodniowych hasłach tematycznych. Proponowane zajęcia mają różny charakter, są to m.in.: zajęcia techniczne, plastyczne, muzyczne, ruchowe, sportowe, dydaktyczne – pozwalające na rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej oraz sprawności manualnej i fizycznej.

Cele świetlicy:

1. W świetlicy dzieci mogą rozwijać swoje pasje, poznawać nowe techniki wykonywania prac.
  2. Świetlica proponuje uczniom różne konkursy pozwalające rozwijać posiadane umiejętności i zainteresowania.
  3. Świetlica jest miejscem, gdzie uczniowie uczą się współdziałać w nowej grupie, innej niż klasowa, pomagać sobie nawzajem.

Zajęcia organizowane w świetlicy:

• zajęcia plastyczne,
  • zajęcia muzyczne,